Haberler Sinema

Türk Dizi Anlayışına Darbe Vuran Dizi: MASUM

Türk dizi sektörü, yeni kararlar, yıllardır tartışılan süre ve benzeri konular, cesur adımlar ile birlikte sanıyoruz ki hafiften iyileşme belirtileri göstermeye başladı. Zira bir yandan Masum adlı internet dizisi, diğer yandan son günlerde öğrendiğimiz “Bodrum Masalı” adlı dizinin 60 dakika olacağı haberi durumları farklı bir noktaya taşımış durumda. Bizlerde, bugün Masum adlı bu internet dizisine değineceğiz. Bakalım gerçekten masum mu?

PEŞİN NOT: Diziyi beğenmeyebilir misiniz? Pek tabii… Her şey, herkese iyi gelmeyebilir. Lâkin dizinin özellikleri, oyuncu kadrosu ve detayları ile Türk dizi dünyasında devrim niteliği taşıdığını inkâr etmek ayıp olur. Umuyoruz ki bu akım ve bu tarzda ki Türk dizileri devam eder.

5 Maddeyle MASUM Dizisi

1) Öncelik, Dizi Süresi

Yıllardır tartışılan “2 saat dizi mi olur yahu?” Sorusuna, sadece 50 dakikadan oluşan bölümleri ile net cevaplar veriyor.

2) “İnternet Dizisi, Oyuncular Acemidir.” Ön Yargısı, Yerlerde…

Evet, bir internet dizisi. Evet, yeni bir deneyim. Fakat en kral ulusal kanalda bile zar-zor bir arada görebileceğiniz mükemmel bir oyuncu kadrosu sizleri bekliyor.

3) “BABALAR” Bir Arada Diyebiliyoruz

Genelde televizyon dizilerinde sadece birini ya da belki ikisini başrollerde görebileceğiniz en baba isimler, bir araya geliyor ve “başrol” mantığı ortadan kalkıyor. Zira bu dizide herkes başrol dostlar.

4) “Kurgu ve Senaryo Nasıl Olur?” Sorusuna Cevap Vermek

2 saati doldurayım, bu haftayı da geçeyim mantığında senaryolar; sadece reklam süreleri ve kanalın verdiği süreler ile uyumlu kurgular yok. Sadece senaryo için yazılan senaryo, senaryoya uygun olması için tasarlanmış gerçek bir kurgu var bu dizide.

5) Enfes Müzikleri

Alıştığınız o sıradan, tek bir noktadan çıkan dizi müziklerini bir kenara bırakın. Dizi bittikten sonra “acaba şu parça neydi?” Dedirtecek müziklere hazır olun. Sizi jeneriğe alalım ve Selda Bağcan ile farklı bir yolculuğa çıkaralım.

Yorumlar