Haberler Manşet Merak

Bedelli mi Bekliyorsunuz, O Zaman Buraya !

Tarzında başlıklar altında, her yıl yüzlerce gencin hevesini kursağında bırakabilen, özellikle son 2 – 3 yıl içerisinde çok fazla gündeme getirilen bedelli askerlik hakkında bazı netleşmeler meydana gelmeye başladı gibi görünüyor.

Memleketimizde genç nüfusunda yaklaşık olarak 5 milyon kişinin askerlik sorunu yaşadığı bilinmektedir. 10 yıla kadar bu sorun çözülür diye düşünüyoruz..

Şuan ki şartlar altında uzun dönemde askerlik 12 ay, kısa dönemde ise 6 ay olarak yapılmaktadır. Bedelli askerlikte de yakın dönemde 203.824 kişi yararlanmıştır.

Zorunlu askerlik ile teşvik edilen gençler sayesinde terörle mücadele ve ülkeyi koruma adına birçok yenileme ve gelişme gelmiştir.

TSK’dan gelen haberlere göre seçimlerden sonra bazı kanıların netleşeceği belirtilmişti. Yapılanma ile birlikte profesyonel olarak ordular oluşturulmaya başlanmıştır.

Bedelli askerlikte şuana kadar bilinen yaş sınırlaması 28 olsa da yapılan konuşmalarda bu sınırlamanın 25 yaşa kadar inebileceği söz konusu olmuştur. Fakat yaş azaldıkça ortaya çıkabilecek bazı zorunlulukların artması da işlerin güçleşeceğinin haberdarıdır.

Bu yıl çıkacak bedelli askerlikle birlikte bahsedilen 5 milyon kadarki gencin yığılmasının engelleneceği öne sürülmektedir.

Bedelli askerliğin ilerleyen zaman diliminde devamlı olacağı, bu konuya öncekinden daha fazla ağırlık verileceği dile getirilmiştir.

Dövizli askerlik te mevcuttur fakat 38 yaşında olmanız gerekmektedir.

Her yıl 350 bin kişi askerlik için görevlerine dağıtılmaktadır buna rağmen yığılma ve görevini yapamayan genç sayısı git gide artmaktadır.

Üniversite mezunlarının 2 yıl tecil işlemlerini yaptırmaları ile tecilleri bitmeden bozdurmak istedikleri takdirde, muayene yapılmış olsalar bile, işlemlerin bitişinin ardından istenildiği gibi hemen göreve çağırılmamaktadır.

Bedelli askerlik konusunda tüm olanlar şu an için alenen ortada.. Peki sizce  bu durum ne tür sonuçlara doğru gidecek? Yenilikler uygulanabilecek mi yoksa her şey stabil mi kalacak?

Yorumlar