Haberler Manşet Merak

Beyin, Beynim, Beynimiz… Çok Farklı Çalışıyor Mübarek!

Yıllar geçti, geçiyor; tıp ilerliyor, teknoloji gelişiyor. Lâkin şu beyin dediğimiz ana karargah bir türlü çözülemiyor. Sürekli bir sır, sürekli bir aksiyon. Bende bugün sizler için beyninizi daha çok yormak ve “hmm… Baak seen” gibi tepkiler verdirtmek adına bazı detaycıklar hazırladım. Buyrun efenim;

1) Hedeflerinizi asla herkesle paylaşmayın. Zira beyniniz, sizi o hedeflere göre hazırlamakta ve motive etmekte. Paylaştığınız anda aldığınız karşı bildirimler, ciddiye almasanız dahi odaklanma ve kazanma olasılığını düşürmekte. Beyin işte, boş durmuyor.

2) Senin o sıkıcı deyip dinlemediğin ayıp olmasın diye karşısında farklı şeyler düşündüğün insanın konuşmaları var ya “beyin onları tek tek yazıyor hafızana” söylemedi deme. O nedenle saygısızlık et ve boş konuşan adamı dinleme. Beynini yorma….

3) O şarkı var ya hani çok sevdiğin… Heh, işte o şarkıyı sözlerinden ya da ritminden dolayı sevmiyorsun. Beynin, bir anınla ya da duygusal geçmişinden bir kareyle onu bağdaştırdığı için seviyorsun.

4) İşte bu madde sizlere “ısmarlama” içgüdüsü kazandırmak adına hazırlandı. Zira bir çok araştırma; parayı kendiniz için harcarken 10 puanlık mutluluk elde ediyorsanız, başkası için harcarken 20 puanlık mutluluk elde ettiğinizi göstermekte. (Ne güzel özetledim ama… 🙂 )

5) Fobilerin mi var? O halde geçmişte bir atan sana sağlam bir kazık atmış demek. Zira fobiler, genetik olarak geçen duygusal bozukluklara bağlıdır çoğunlukla.

6) Zihin, bir çok rahatsızlığa zemin oluşturan yanar döner bir şeydir. En garip rahatsızlık ise; kişinin kendisini gerçekten ölü sanması ve bu doğrultuda hareket etmesi durumudur.

7) Bazı insanlarda, negatif gen bulunur. Bu gen o kadar illet bir şeydir ki, sürekli bir negatif düşünce, duygu pompalar size. Eğer siz bu garip insanlar arasında yer alıyorsanız ve bu gene sahipseniz, vah size vah…

Yorumlar