Haberler Manşet Merak

Büyük İskender Reis Hakkında “Wahoo” Dedirten Detaylar

Büyük İskender ve ordusu… Tarihin bir çok noktasında ya yer almışlardır ya da adlarından söz ettirmeyi bir şekilde başarmışlardır. Tabii biz sizlere başarılarından, savaşlarından bahsetmeyeceğiz. Bugün, reisin ve ordusunun en ilginç bazı anlarda “yoohh arttıık” dedirten detay bilgilerini paylaşacağız. Lafı hiç dolandırmadan direk detaylara geçiyoruz efenim.

1) Her Şeyin Temelinde II. Philip Dayı Yatıyor

Büyük İskender ve ordusu Makedondur. Hayatları ise temelde bir çoban, yoksul köylü olarak başlar. Taki II. Philip dayımız el atana kadar. Her şey o andan sonra başlar ve ortaya Büyük İskender, Ordusu, tarihsel süreci çıkar.

2) Biri Disiplin Mi Dedi?

Adamların güçlerinin ve istikrarlı ilerleyişlerinin temelinde Makedon disiplini yatıyor dostlar. Öyle ki, sıcak suyla dahi banyo yapmaları engellenen; soğuk suyla banyo yaptırılarak her türlü duruma vücutları hazırlanan erler söz konusu bu orduda.

3) 15 Yıl Savaş; Hiç Kaybetme!

Belki ilk seferine çıktığında “Ey İskender! 15 yıl savaşacaksın, ama hiç kaybetmeyeceksin.” Denseydi, o bile inanmazdı. Ama oldu, adamlar 15 yıla yakın süre cenk ettiler ama hiç kaybetmediler.

4) Yürümekten Hiç Gocunmazdılar

Bazı ordular, bazı savaşlara girmezler. Çünkü arada binlerce kilometre mesafe vardır. Ama Büyük İskender ve ordusu için bu bir engel değildir. Adamlar, Asya Seferi’ni yaparken 33,400 kilometreden fazla yol aşarak bir kez daha “wohoo” dedirtmişlerdir.

5) Temel Kural: “AF YOK AGAAA!”

Adamlarda acıma, af gibi duygular yok. Öyle ki, ordu içerisinde bir çok suça karşın çok farklı cezalar mevcut. Bu cezaların en dikkat çekeni de, filler tarafından ezdirilmek olsa gerek.

6) Reis Tam Bir: Alkolik, Konuşmacı ve Müzisyendi

Günümüz koşullarında “çapulcu” olarak anılabilecek bir tipti aslında reis. 10 yaşında başlamıştı müzikle ilgilenmeye, genç yaşlarda yaptığı konuşmalar dahi dikkat çekiyordu. Bir de alkol keyfi vardı tabii, kafası iyi olmasa 15 yıl nasıl yenilmeden savaşacaktı ki zaten, değil mi?

Yorumlar