Gezi Haberler Manşet

En Etkileyici Mimari Yapılar

Ayasofya(Türkiye/İstanbul)

Ayasofya MS 532-537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından inşa edilmiştir. 1453 yılında İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafında fetih edilmesiyle Ayasofya, camiye dönüştürülmüştür.

Parlamento Binası (İngiltere/Londra)

Parlamento binalarının ansı olarak anılan bu bina özel organizasyonlarda açılmaktadır. Tarihi oldukça geçmişe dayanan bu bina, neo-gotik mimari yapıya sahiptir ve Thames Nehri’nin kıyısında bulunmaktadır. Binanın sağ kısmında Big Ben bulunmaktadır ve şehrin en güzel yerinde bulunmaktadır. Görsel açıdan özellikle geceler göz alıcı bir görüntüye sahip olan bu bina turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir. 1512 yılında parlamento binasında çıkan yangın nedeniyle kraliyet ailesi Whitehall Sarayı’na taşınmak zorunda kalmıştır.  Yeniden yapılandırma yapılan bina o günden sonra tarihi yapı olarak korunmuştur.

Tac Mahal(Hindistan/Agra)

Şah Cihanın sevdalanmış olduğu Mümtaz Mahal onuruna yapılmış olan bina, günümüzde Hindistan’ın sembolü olarak bilinmektedir. Efsaneye göre şahın ömürlük aşkı olan Mümtaz Mahal, şahtan ölmeden önce eşi benzeri olmayan bir mezar istemiştir. Bunun üzerine şah, onun için burayı inşa ettirmiştir. Tac Mahal Yamuna Irmağı’nın kıyısında yapılmıştır ve görenleri hayran bırakan bir mimari yapıya sahiptir. Yapımında 20.000’den fazla usta zanaatkar iştirak etmiştir ve bu eşsiz binayı inşa etmiştir.

Sidney Opera Binası(Avustralya/Sidney)

Avustralya’nın başkentinde yapılmış olan bu binanın mimarı Jørn Oberg Utzon’dur. Bina 1963 yılında açılması bekleniyordu fakat 1973 yılında tamamen açılabildi.

Yorumlar