Haberler Manşet Merak

İyi Bir Haftasonu İçin Yapabileceğiniz 12 Etkinlik

Hafta içi ızdıraplı geçer, hafta içi zulümdür, hele ki o Pazartesiler o Salılar yok mu ah! Haydi Çarşamba yine bir derece, oradan sonrası yokuş aşağı.

Peki ne yapacağız bu hafta içlerini daha az kahrolarak geçirmek için? Cevap basit dostlar, hafta sonunu güzel geçirmeye bakacağız, mantıklı işler yapacağız ki haftanın ilk üç gününü o motivasyonla “şak” diye geçiversin.

1.Bir klasik, Balık tutmak


Alın takımları sabah erkenden koyulun yola. İstanbul’daysanız şehrin içinde Kuleli önü olur, Galata Köprüsü olur, Paşabahçe olur yerinizi alın erkenden ya da çıkın şehir dışına varsa daha doğayla iç içe bir yere. Sonra tüm gün suya karşı bekleyin oltaya bir şeyler gelsin diye o esnada da baktığınız o güzel su tüm sinirinizi sizden alsın, sonraki haftaya kafanız tertemiz başlayın.

2.Hipster özel: Fotoğraf turu düzenlemek


Arkadaş illa gidip son model bir profesyonel bir fotoğraf makinesi alın demiyoruz size, atalarınızdan kalma vintage bir makine de olur, deli gibi kaliteli görüntü alan akıllı telefonlar da. Çıkın bir turlayın bakalım kendinize bir semt seçin ya da her gün gittiğiniz semte farklı bir açıyla bakmayı deneyin. Akşam da hemen düzenleyip patlatın albümü sosyal medyada zaten yorumlar beğeniler derken bir bakmışsınız Çarşamba’ya gelmişsiniz.

3.Etkileyici bir müzikal Notre Dame de Paris


Bir diğer hafta sonunu verimli geçirme yöntemi de kendinizi kültüre sanata vermek. Farklı bir şeyler yapın mesela, sinemaya gitmek biraz klişe, konser de aynı seviyede, tiyatro bir tık az klişelikte ama ya müzikal? Evet müzikale gidin mesela, neden olmasın? Notre Dame de Paris, Zorlu Center PSM’de gösterime girmiş diye duyduk. Gözünüz şenlensin, ruhunuz dinlensin, tertemiz başlayın yeni haftaya.

4.Piknik bir yaşam tarzıdır: Mangal yapmak


Tam bir Türk hobisi ve yaptığımız araştırmalar yüzde 100 çalıştığını gösteriyor. Biraz mangal, biraz et, biraz sebze. Bir tutam çimlik alan, o yoksa toprak, o da yoksa yol üstü. Mekan da önemli değil, bulabilirseniz deniz kenarı ve orman tercihimiz ama baktınız olmuyor, refüj, viyadük altı, kaldırım üstü falan olur. Sonra salın dumanı halkın üstüne bakın görün ne haftanın derdi kalır ne de gelecek haftanın endişeleri.

5.Kanı farklı renklerde akanlara: Maça gitmek


Ben daha aksiyon dolu bir hafta geçirmek istiyorum ancak bu sayede stresimi atarım diyenlere bir başka teklifimiz var. Alın biletleri basın gidin stada. Akrep misiniz, timsah mı, aslan mı, kartal mı, kanarya mı geçirin formaları üstünüze dolayın atkıları boynunuza başlayın daha yolda bağırmaya “Söyle senden başkaaaaa kimim var beniiiim!”

6.Seyyah dostlara: Şehri biraz daha gezmek


Kaç kuşaktır yaşadığınız yerdesiniz bilemiyoruz ancak muhakkak ki yaşadığınız yerin hâlâ bilmediğiniz bir yerleri vardır. Biraz kaşif ruhlu olun, kendinize bir rota çıkartın ve onu takip edin. İstanbul ve benzeri metropollerde zaten görmediğiniz milyon yer vardır daha ufak tefek mütevazi yerlerde yaşıyorsanız da civarda gezintiler kurgulayın. Yeni yerler görmek her zaman zihni tazeleyecektir.

7.Ruhları dinlendirici: Gönüllülük


İnsanı ruhen tatmin edecek bir başka güzellik de sosyal sorumluluktur. Misal bir hafta sonunuzu yardıma muhtaç birilerini mutlu edecek bir şeylerle geçirseniz, barınaktaki hayvanları ziyaret etseniz, sahildeki çöpleri toplasanız ya da işte ne bilelim birilerine elinizi uzatsanız göreceksiniz ki onların da sizin de yüreğiniz ısınacak. Bir işe yaradım hissi hafta boyunca sizi motive edecektir.

8.Rockstar hissedenler: Festival, panayır, etkinlik

Şehre normalde olmayan bir şeyler mi geldi? Misal ilgi alanınız olan bir fuar, bambaşka bir panayır, pek çok sevdiğiniz grubun yer aldığı bir festival ya da herhangi bir yarışma veya gösteri türevi. İşte atlayın gidin arkadaşım daha başka ne olsun kafanızı dağıtacak. Sıra dışı şeyler iyidir, değişiklik iyidir, hem de hafta boyunca konuşacak konunuz olur.

9.Zihni sıfırlamak için: Kendini kitaba vermek

Daha ne diyelim ki, her şeyden daha güzel bir hafta sonu geçirmek isteyen, pek kalabalıklara karışma taraftarı olmayanlara önerimiz budur. Üzerinize sizi sıcak tutacak bir örtü alın, yanınıza da bir termos çay doldurun, yepyeni bir kitaba başlayın ya da çok sevdiğiniz bir başucu kitabınızı tekrar edin. Bakın ne kadar huzurlu geçecek hafta sonu ve nasıl da dinç başlayacak yeni hafta.

10.Radyasyonsuz hafta sonu: Elektronik aletlerden soyutlanmak

Yahu zaten bilgisayar ekranına bakarak geçen saatlerden, akıllı telefondan, modemden, yazıcıdan, şundan bundan gına gelmedi mi hafta boyunca. Biraz da olsa uzaklaşın hepsinden varsın hafta sonu gelen mail’leri yanıtlamayıverin veya iki selfie eksik çekinin ama o radyasyondan temizlensin vücut. Hem biriken işler haftanın ilk yarısını göz açıp kapayıncaya dek geçirmenizi sağlayacaktır.

11.Eyvahlar olsun: Tüm gün duvara bakmak

Bu da hafta sonu dinlenmenizi ve hafta içine daha enerjik girmenizi sağlayacaktır ancak daha ciddi bir problemle karşı karşıya olabilirsiniz: Depresyon. Aman diyelim canınızı sıkmayın, hayat kısa.

12.Pazartesiye dek aralıksız uyumak

Evet hepimiz biliyoruz ki pek çoğunuz şu yukarıda yaptıklarımıza üşenip bu bonusu tercih edeceksiniz. Olsun bu da bir seçenek, ne demişler kavun karpuz yata yata olgunlaşır. Uyku candır, uyku canımızdır!

Yorumlar