Haberler Manşet Merak

Kediler Bizleri Daha Çok Seviyor!

Dünyaya adeta şebeklik ve tatlı şirretlik için gönderilen kedileri büyük çoğunluğumuzun çok sevdiği kesin bir gerçek! Peki biz mi onları çok seviyoruz, yoksa onlar mı bizi daha çok seviyor. İşte bilim insanları yine üşenmemiş bu soruya da bir cevap bulmuşlar!

İsviçreli bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre, şaka şaka bu sefer Amerika Birleşik Devletlerin de yer alan Oregon State ve Monmouth Üniversitesi bünyesindeki araştırmacıların yaptığı bir takım araştırmaya göre kediler bizi çok seviyormuş. Behavioral Processes dergisinde yer alan Kristyn Vitale Shreve, Lindsay Mehrkam ve Monique Udell’in araştırmalara göre kedilerin motivasyonunu çok daha iyi anlamaya çalışıldı.

Kediler mesafeli ve soğuk hareketleri ile ün salmış hayvanlardır. Bazı araştırmacılarının iddiası ise sahiplerinin yanında dolaşmalarının kolay yemek yiyebilmeleri için davrandığını iddia etmektedir.

Fakat bu yeni araştırmalar ile kedilerin bu iddianın aksine sahiplerinden çok hoşlanabileceklerini keşfettiler. Araştırmada kedilerin kompleks problem çözme kabiliyetlerine sahip olduğu anlaşıldı.

Yapılan deneyde ise kedilerin sevdikleri şeyin derecesini ölçebilmek için deneyde iki grup halinde toplam 19 kedi deneye tabi tutuldu. Kedilerin her biri öncelikle 2.5 saat yalnız bırakıldıktan sonra önlerine 4 adet seçenek koydular bunlar; “Yemek, koku, oyuncak ve bir insan”.

Kedilerin serbest bırakıldıktan sonra hangisini tercih ettiği ve ne kadar onunla ilgilendiği test edildi. Ev kedilerinin hepsi tercihler arasından sahiplerini bularak onları tercih etti ve zamanın %65’ini onlarla geçirdi. Kediler zaman zaman her ne kadar sahiplerinin yanında farklı ve soğuk davranışlar sergileseler de sahiplerini yanında olmaktan gayet hoşlanmışa benziyorlar.

Yorumlar