Haberler Manşet Merak

Momo İsimli Yeni Ölümcül Mavi Balina Oyunu

Bundan yaklaşık 2 – 3 yıl öncesinde özellikle gençlerin telefonlarına WhatsApp uygulaması üzerinden atılan linklerle oyuna çağırıp, ölümcül sonuçlar yaratabilen bir oyun ortaya çıkmıştı.  İlk olarak Rusya’da yayılıp sonrasında kısa süre içersinde tüm dünyada olay olan bu oyun 2017 yılında birçok gencin intihara meyillenmesine sebebiyet vermişti.

Tam böyle oyunlardan kurtulduk derken şimdi de Momo isimli Mavi Balina’ya benzer oyunun ilk adımları atılmış durumda. Tekrardan aynı kötü durumlar ortaya çıkmaması açısından sizlere biraz bu oyun hakkında bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Bu yeni oyun da nereden çıktı?

Tehlikeli olan ve şiddet içeren bu oyun bu sefer de Meksika’dan geliyor.

İlk olarak durum Facebook uygulamasında bir takım insanın birbirlerine meydan okumaya çalışmaları sonucunda yabancı olan bir numarayı aramaları ile başlar.

Sonrasında ise BBC’nin haberlerine göre bu durumun ilerlediği ve insanların Momo’ya mesaj attıkları ortaya çıkmıştır. Mesaj atan kişilere cevap olarak şiddet içerikli fotoğraflar gelmiştir. Hatta kimisi korkutulmuş kimisi de tehdit edilmiştir.

Peki bu oyun nasıl oluştu?

İspanyolca konuşabilen Momo ile ilgili internette birçok haber bulunmakta. Instagram hesabı üzerinden paylaşılan bir fotoğraf ile WhatsApp’ta hesap açıp bu fotoğrafı koyan bir kişinin bu olaylara sebebiyet verdiği düşünülüyor. Momo’nun numarası şuan oldukça yayılmış durumda ve çoğu kişiye kötü içerikli mesaj verdiği biliniyor.

Momo’da kim?

Japonya’da 2016 yılında bir resim sergisinde insanlara sunulan bir heykeldi Momo aslında. O sergide de en çok ilgiyi üstüne çekmişti, şimdide çekiyor… ‘’Kuş kadın heykeli’’ olarak isimlendirilen bu heykel ile ziyarete gelen birçok insan fotoğraf çekilip Instagram’da paylaşmıştı. Kim bilebilirdi oradan bu günlere gelinebileceğini?

Peki o fotoğrafı oradan kesip WhatsApp’ta bir hesap oluşturan bu kişi kimdi?

Bu işe polis ne diyor?

Nasıl, nereden ve kim sonucu ortaya çıktığına dair kesin bilgiler bulunmayan oyun hakkında ABD, Fransa, Japonya, Meksika, Kolombiya polisleri bir araya gelmiş ve bu olayı çözmeye çalışır durumdalar.

Twitter’da başlatılan ‘’saçmalıkları görmezden gelin’’ etiketi altında birlik oluşturulmaya çalışılmakta ve bu olayı başlatan kişinin kim olduğu ortaya çıkarılmak istenmekte. Daha fazla insanın tehdit edilmesi ve özel hayatına girilmesi bir an önce engellenmelidir.

Oyun ne gibi tehlikeler taşıyor?

Olur da bu oyun bana da denk gelirse ne gibi tehlikeler altında kalacağım gibisinden sorular oluşabilir kafanızda.

Kısacası kişisel olan bilgileriniz ele geçirilebilir, tehdit ve tecavüze uğrayıcı cümleler alabilir, depresyon ve psikolojik anlamda çökme yaşayabilir, paralarınızı zorla vermeye başlayabilirsiniz.

Bir konuda daha uyaralım ve Japonya’da (+81), Meksika’da (+57), Kolombiya’da (+52) uzantıları ile başlayan numaralardan sizlere mesaj gelirse, bilin ki Momo tarafından takiptesiniz!

Yorumlar