Gezi Haberler Manşet

Otostop Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlere Otostop hakkında tüyolar ve dikkat etmeniz gereken şeyleri paylaşıyoruz

Otostop nedir öncelikle onu anlayalım

Otostop Fransızca kelime kökenli olup (auto-stop) özel bir aracı durdurarak gideceğiniz yere ücretsiz seyahat etmeniz anlamına gelir. Ülkemizde gittikçe yaygınlaştığı için Otostopa yurdum insanı da artık daha sıcak bakmaya başladı.

Şehir içinde Otostop çekmek

Şehir içinde Otostop çekmek şehir dışına göre daha zordur. Çünkü araçların gidebileceği bir çok farklı yön ve kısıtlı zamanları vardır. Ayrıca şehir içlerinde ulaşım kolay ve ucuz olduğu için araç sahipleri Otostop’a pek sıcak bakmayabilir. Yine de şehir içinde otostop çekmek isteyen okurlarımız trafik ışıklarını , varsa köprü giriş – çıkışlarını son olarakta tümsekleri ve araçları yavaşlatmaya iten her türlü unsurdan faydalanabilirler. Unutmayın araç sahibinin sizi incelemesi ne kadar uzun olursa durdurma şansınız o kadar artar !

Uzun yolculuk için en iyi yöntem Otostop !

Uzun yolculuk araç sahipleri için zordur. Sıkılırlar ve yorulurlar. Siz onlara uzun yolu bir keyfe dönüştürmelerinde gerek sohbetinizle gerek görüşlerinizle yardımcı olacaksınız. Tabii nasıl ve nerede durduğunuz çok önemli çünkü sizi farketmeden ya da durabilecekleri bir yer olmadığı için yanınızdan geçip gidebilirler. Öncelikle gitmek istediğiniz yeri ve bu noktaya gideceğiniz yerden en kısa kullanılan yolları belirleyin. ( Araç sahipleri yola çıkarlarken rahat ve daha güvenli gidecekleri yolları seçerler ) Virajlarda veya tek şeritli yollarda Otostop çekmeye çalışmayın. Mümkün olduğunca düz ve araçların rahat bir şekilde durabilecekleri yerlerde olun.

Güvenliğinizi her zaman düşünün ve isteklerinizi çekinmeden dile getirin

Bir aracı durdurdunuz diye ona binmek zorunda değilsiniz. Eğer hoşunuza gitmeyen bir şey görürseniz ya da sizi rahatsız eden bir durumla karşılaşırsanız binmek istemediğinizi kibar bir şekilde söyleyin. Aynı durumlar araç içerisindeyken başınıza gelirse inmek istediğinizi belirtin ve kabul etmezse ısrar edin. Uzun yolculuklar için yanınıza su , yiyecek ve kolay taşıyabileceğiniz ilk yardım malzemelerini almayı unutmayın.

Gideceğiniz yeri bir kartona ya da kağıda yazmanızda fayda var !

Gitmek istediğiniz yere görünümünüz ne kadar uygun olsa da bir kartona ya da kağıda yazıp sürücülere doğru göstermenizde fayda var. Böylece hem başka yöne giden araçları durdurmamış olursunuz hem de araç sahiplerine daha samimi gelirsiniz

Keyifli vakit geçirmek varken yolculuğunuzu tartışmaya dönüştürmeyin…

Siyasi , dini , ırkçı sözlerden ve davranışlardan uzak durun. Size bunlarla ilgili sorular sorulursa da tarafsız olduğunuzu bu konularda pek bilginiz olmadığını söyleyin. Olabildiğince konuyu değiştirmeye çalışın. Harika geçireceğiniz yolculuğu tartışmaya ve kavgaya dönüştürmeyin.

Kalabalık bir grupla Otostop çekmek zorundaysanız bölünerek devam edin

Otostop için en uygunu 2 ya da 3 kişilik gruplardır. Kalabalık bir grupla otostop çekeceksiniz üçerli ya da ikişerli gruplar halinde 150-200 metre arayla deneyin. Böylece hem şansınız daha artar hem de güvenliğinizi elden bırakmamış olursunuz.

Tırcılara güvenin !

Genel algı tırcıların kötü , tehlikeli insanlar olduğu yönünde ancak Öyle bir şey yok ! Tırcılardan çekinmeyin ve korkmayın. Çok cana yakın ve sempatik insanlardır. Ayrıca Tırla ulaşım gerçekten çok rahat. Daha yeni Ispartadan İzmire 2 farklı Tırla gelmiş biri olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim bunları.

Bonus: Otostop çekerken gülümseyin , kendinizi daima iyi gösterin !

Gülümseyin ! Gülümsemek en samimi ve en sıcak insan davranışıdır. Eğer gülümserseniz aracı durdurma şansınız biraz daha artar. Ayrıca günlük yaşantınızda da gülümsemeyi ihmal etmeyin !

Yorumlar