Galeri Haberler Manşet

Tarihin Derinliklerinden Etkileyici 15 Fotoğraf

Fotoğraf makinesinin icadından beri sadece hayalimizde canlandırdığımız anlar tarihi anlar artık zamanın bir tanığı haline geldi. İşte aklımızdan çıkmayan o 15 Fotoğraf;

1. Tiananmen Meydanı’nda Tanklara Karşı Meydan Okuyan Adam


Çin’in başkenti Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda 15 Nisan – 4 Haziran 1989’da demokrasi yanlısı gösteriler ordu ve polis tarafından şiddet ile bastırıldı. Kimi kaynaklara göre 2binden fazla ölü, 10bin kadar yaralı vardı. Olaylar ile ilgili anıtlaşan kare ise Fotoğrafçı Jeff Widener tarafından 5 Haziran 1989’da çekildi. Tankların önünde tek başına duran adam Meçhul asi veyahut da Tank adam olarak isimlendirildi. Ne yazık ki kim olduğu ve olaylardan sonra hayatta olup olmadığı hep meçhul kaldı.

 

2. J.F.Kennedy Suikastı

ABD’nin otuz beşinci başkanı John Fitzgerald Kennedy, 22 Kasım 1963’te Dallas’ta düzenlenen suikast sonucu öldürülmüştü. Halen hakkında birçok komplo teorisi oluşturulan suikst sırasında First Lady Jacqueline Kennedy’nin eşinin üzerine kapandığı sırada çekilen fotoğraf tarihin en akılda kalan karelerindendir.

 

3. Afgan Kızı

1984 yılında Amerikalı fotoğrafçı Steve McCurry’nin çekilmiş ve bir sene sonra National Geographic dergisinin kapağında yayınlanmasıyla meşhur olan Şerbet Gula’nın fotoğrafı. Etkileyici bakışı, yeşil gözleri ve yüzündeki derinlikler ile Afgan Kızı’nın o pozu halen akıllarda.

 

4. Pearl Harbour Saldırısı

ABD idaresine bağlı Hawaii adalarının Oahu adasında bulunan Pasifik Filosu ve Pearl Harbor askerî üslerine karşı Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri’nin 7 Aralık 1941 sabahı düzenlediği sürpriz saldırı sonucu ABD 2. Dünya savaşına dahil olmuş ve savaşın seyri tamamen değişmişti. O saldırı anındaki görüntüler halen zihinlerde.

 

5. Hiroşima’ya Atom Bombası Atıldığı An

Japonya’nın Hiroşima kentine 6 Ağustos 1945 günü ilk atom bombası atılması sonucu en az 140bin insan ölmüştü. 2. Dünya Savaşını bitiren bir olaydı.

 

6. 1917 – Rus Devrimi

Ekim 1917’de Çarlık rejiminin rejiminin devrilip Sovyetler Birliği’nin kurulmasıyla sonuçlanan olaylarda Lenin’nin Moskova meydanındaki halka hitabı aradan yüz yıla rağmen halen hatırlarda.

 

7. Berlin Duvarı’nın Yıkılması

2. Dünya savaşı sonrası Berlin’i daha doğrusu Almanya’yı ayıran meşhur duvar 1989 yılında çift kutuplu Dünya anlayışını da beraber yıkacak şekilde çökmüştü.

 

8. Dünya Ticaret Merkezi Saldırısı


11 Eylül 2001 tarihinde ABD devletine yapılan terör saldırısı Dünya büyük bir şok yaşamıştı. Kaçırılan yolcu uçakları ile Dünya Ticaret Merkezine çarpmış ve bunun sonucunda kuleler yıkılmıştı. O anlarda çekilen fotoğraflar yaşanılan trajediyi net olarak yansıtıyor.

 

9. Ay ışığı – İlk fotoğraf

188 yıl önce Joseph N. Niepce’nin çektiği Ay Işığı fotoğraf ilk başarılı şekilde çekilmiş fotoğraf olma özelliğini barındırıyor.

 

10. Napalm Bombası – Çıplak çocuk

Vietnam savaşında napalm saldırısından sonra çıplak halde ve dehşet içinde yolda koşan 9 yaşındaki Phan Thi Kim Phuc’un fotoğrafı. Fotoğraf Vietnam Savaşı’nın simgelerinden biri haline geldi.

 

11. Vietnam Savaşı – İdam


Vietnam Savaşı savaş fotoğrafçılığında ilklerin yaşandığı bir yerdi. En akılda kalan anlardan biri de Güney Vietnamlı General Nguyen Ngoc Loan’ın bir Vietkonglu subayı başından vurduğu kare idi.

 

12. Akbaba Ve Küçük Kız

Fotoğrafçı Kevin Carter’ın 1994 Pulitzer Ödülü aldığı fotoğraf Afrika’da yaşanan içler acısı hali ortaya koymuştu.

 

13. Suriyeli Aylan Bebek


Ailesi Mülteci olarak Yunanistan’a kaçmak isterken boğulan ve minicik vücudu Muğla kıyılarına vuran Aylan bebek.

 

14. 2.Dünya Savaşı – Londra’da Kütüphane


Tarihin derinliklerin de kalmış ama unutulmamış görüntülerden biri de 2.Dünya Savaşındaki bir hava bombardımanı sonrası Londra’daki yıkılan kütüphanede kitapları inceleyen insanların olağan üstü halidir.

 

15. Ayakkabı Sevinci


İkinci Dünya Savaşı sırasında Avusturyalı bir çocuğun yeni alınan ayakkabıları için duyduğu sevinç halen mutluluğumuzu artırıyor.
Yorumlar