Gezi Haberler Manşet

Tasarımları İle Ön Plana Çıkan Muhteşem Kütüphaneler

1. Loyola Üniversitesi Kütüphanesi- ABD


Dünya üzerindeki kütüphaneler genel olarak loş ve mistik bir havaya sahip iken Chicago’da bulunan Loyola Üniversitesi Kütüphanesi’nin muhteşem bir göl manzarası onu bu sınıftan çekip alıyor. Oldukça hoş ve insanın kitap okuma şevkini arttıran bir manzaraya sahip olan bu kütüphane 2005 yılında açıldı. Oldukça yüksek hızlı internet ve dijital arşivi ile dikkat çekiyor.

 

2. Michigan Üniversitesi Kütüphanesi- ABD


1931 yılında açılan Michigan Üniversitesi Kütüphanesi dünyanın en büyük kütüphaneleri arasında yer alıyor. Yüksek tavan ve uzun cam pençeleri ile mimarisinden oldukça söz ettirmekte. Tüm dünyadan insanlara açık olan bu kütüphane danışmaları ile insanlara hizmet vermektedir.

 

3. Philological Library- Berlin


Mükemmel mimarisi ile ön plana çıkan bu kütüphane oldukça dikkat çekiyor. İnsan beyninden esinlenerek tasarlanan kütüphane ilginç ve oldukça yenilikçi. Bünyesinde birçok bölüm bulunan Alman ve Slav tarihi, Bizans Tarihi, Dil Kültür ve Edebiyat alanlarında ağırlıklı olarak kitap barındırmaktadır.

 

4. The Royal Kütüphanesi- Danimarka


Kopenhag Üniversitesinde bulunan Royal Library İskandinav ülkeleri arasındaki en büyük kütüphane olma özelliğini taşıyor. Büyüklüğünün yanı sıra tasarımı ile de bizleri büyüleyen kütüphane oldukça dikkat çekici. Danimarka’nın ulusal kütüphanesi olarak da bilinen kütüphane 17.yüzyıldan bugüne kadar Danimarka’da yayınlanan tüm kitaplar bulunmaktadır.

 

5. Geisel Kütüphanesi- ABD


Geisel Kütüphanesi adını ABD’li yazar Theodor Seuss Geise’den almıştır. Dünyanın en ilginç mimarisine sahip olan kütüphane 1970 senesinde açıldı. Ağaç motifindeki betonarme tasarıma ve cam cephe kaplamaya sahiptir.

 

Bonus: Karabük Üniversitesi Kütüphanesi


Kardemir Aş. Sahibi Kamil Güleç tarafından Karabük Üniversitesi için yapılan kütüphane Tasarımı ile Türkiye’de örnek olacak kütüphaneler arasında yerini alacak gibi. Geçtiğimiz hafta açılan kütüphane oldukça ilgi görüyor.

Yorumlar