Haberler Manşet Mizah

Türklere Özgü Buram Buram Memleket Kokan Davranışlar

Nereye gidersek gidelim genlerimizin getirdiği çeşitli davranışlardan vazgeçemiyoruz. İngiliz insanı denilince asalet, Slav ırkı denildiğinde akla güzellik geliyor ama Türkler bu konuda pek şanslı sayılmaz. Bizim insanımızı öne çıkaran savaşçı ruh, devlet kurma gibi nitelikler milenyum şartlarında o kadar da ön plana çıkamıyor ne yazık ki. Ama kim ne derse desin, Türk’ün de kendine göre dikkat çekici özellikleri var.

İnşaat makinelerini, hafriyat araçlarını izlemek


Hatta bunun için bir Televizyon kanalı bile açıldı. Olur da evden çıkamıyor, yol kenarındaki inşaatları Full HD kalitede izleyemiyorsanız uydu cihazınızı bir karıştırın derim. Sizin zevkinize uygun bir program muhakkak bulabilirsiniz.

 

Arabayla giderken bir tanıdığını gördüğünde direksiyonu o yöne kırmayan bir Türk daha görülmedi


Sürücü kursunda sinyallerin yerini öğrenemiyoruz (ya da öğrensekte pratikte pek kullanmıyoruz) ama arkadaşımızı görünce arabayı üstüne sürmek Türklüğün şiarından.

 

Eşyaların üzerine dantel yerleştirmek


Gün geçtikçe bu konuda biraz daha anlayışlı olsak da anane evlerin de hala danteller ile şaşkınlık yaşayabilirsiniz. LCD televizyonumuz var ama üzerine muhakkak bir dantel örtmeliyiz.

 

Hesap ödeme zamanı gelince kavgaya tutuşmak


Türk insanı için hesap ödeme bir güç gösterisi. Elin Almanı gibi herkes yediğini ödesin pintiliği yok bizde. İlla ki o adisyonu kapmak için bir yarış, bir arbede yaşanacak.

 

Yoğurt kovasından saksı yapmak


Her ne kadar geri dönüşüme pek önem verip çöplerimizi ayıran bir toplum olamadıysak da annelerimiz bu konuda biraz olsun bizden iyiydi. En azından plastik yoğurt kovalarını saksıya çevirip balkonda ufak bir botanik bahçe oluşturuyorlardı.

 

Dondurma kutularına sarma doldurup buzluğa atmak


Az mı üzülmedik o yaz günlerinde dondurucuda bulduğumuz dondurma kutularından sarma çıktığında. Oysa ne hayaller ile açmıştık o dolabı. Yaş ilerledikçe sarmanın cazibesi dondurmayı geçse de her Türk evladı için bir travma sebebidir bu kutular.

 

Altın günlerinde yapılan gıybetler


Zorla götürüldüğünüz altın günlerinde kadınların dedikodu kapasitesini fark etmişsinizdir. Ama o son noktayı koyma biçimi yok mu, bir saat aynı mevzuyu derinlemesine inceleyip ardından “aman bize ne canım, günahları boynuna.” Diyerek yeni bir konuya yelken açabilen insanlardır Türk kadınları.

 

Trafikte sarı yanar yanmaz kornaya basmak


Hepimiz birer süper kahramanlarınız, acilen bizden haber bekleyen zor durumdaki insanlara ulaşmamız lazım yoksa hepsi ölecek. Bunun başka bir mantıklı açıklaması yok çünkü. Herkesin bu kadar aceleci olmasının başka bir nedeni olamaz. Ağabeycim bekle bir yeşil yansın.

 

Yeni mobilyaların üzerine örtü sermek


“insanlar sevilmek, eşyalar kullanılmak için vardır” demiş eskiler ancak bizde pek öyle işlemiyor işler. Biz eşyalarımızı seviyor, insanları da kullanıyoruz sanırım. Yoksa bu kadar eşyalarımıza önem vermezdik.

Yorumlar