Haberler Manşet Merak

Uçakta Eylem Başlatan Elin Ersson’a Ne Oldu?

Yaklaşık birkaç gün önce yani pazartesi günü, Türk Hava Yolları’nın Göteborg – İstanbul arasında yapılan uçak seferinde, sınır dışı edilen bir yolcu yetkili kişiler tarafından yurt dışına, Afganistan’a götürülüyordu.

Uçakta yolculuk yapacak olan vatandaşlardan biri (Elin Ersson) bu durumun farkındaydı ve götürülen o yolcu için protesto yaparak uçağın saatinden 2 saat sonra kalkmasına neden olmuştu.

Olayın ardından Göteborg Savcılığı tarafından açıklama yapıldı ve Elin Ersson’ın uçağın kalkışında ihlale sebebiyet vermesinden dolayı hakkında soruşturma başlatıldığı duyuruldu. Kim olursa olsun bu olayı yaşatmak havacılık kurallarına aykırı bir durumdur ve ihmali kabul edilemez.

Ersson yaşanan bu olayda ne kadar haklıydı?

Ersson her ne kadar haklı olduğunu düşünse de, yaşattığı olayı ölüme gönderilen bir insanın hayatını kurtarmak adına yapmış olduğunu belirtse de sonuçların ne göstereceği konusunda çok fazla bilgi verilmemekte, gizlilik yasasından dolayı konuşulanlar açıklanmamaktadır.

Bizler bu durumdan nasıl haberdar olduk?

Peki bu olay bizlere kadar nasıl duyuldu diye soracak olursanız da; olayın olduğu gün Ersson, Facebook uygulamasından canlı yayın açarak olanları takipçileriyle paylaşmış, bu durumun yasa dışı olduğunu belirterek protestosunu öne sürmüştür.

Aynı zamanda uçakta yolculuk yapacak olan Türk vatandaşları da bu konuda hassasiyet göstermiş ve Ersson’a destek olmuşlardır. Desteği göre Ersson göz yaşlarına hakim olamamıştır. Destek olanlara teşekkür ederek, güvenlik kontrolü altında götürülen sığınmacı ile uçaktan indirilmiştir.

Asıl dikkatleri çeken olay son anda ortaya çıktı…

Aslında Errson bindiği uçakta sürgün edilecek olan Afganistanlı yolcuyu tanımamaktadır. Kendisi 26 yaşındaki bir diğer Afganistanlı İsmail Khawari ile uçağa binecekken, o bir başka uçakta yer almıştır. Bu duruma kayıtsız kalmak istemeyen Errson hem arkadaşının hem de bir diğer Afganistanlı gencin hayatını kurtarmak adına böyle bir girişimde bulunmuştur.

Duyurulacak son haberleri merakla bekliyoruz.

Yorumlar