Haberler Manşet

Ünlü Tarihçimiz İlber Ortaylı Hakkında Bilinmeyenler

Daha çok capsleri ile tanınan ancak Türk bilim insanları arasında engin tarih bilgisi ile tartışılamayacak bir konuma sahip olan İlber Ortaylı hakkında aslında yeterince bilgi sahibi değiliz. 1947 Avusturya doğumlu Ortaylı, Tarih profesörü ve aynı zamanda Türk Tarih Kurumu’nun Şeref Üyeleri arasında yer alıyor.

Aslen Kırım Tatarı olan Ortaylı, 2 yaşında iken ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etti.

1989 yılında Profesör olan ünlü tarihçi şu anda Galatasaray Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesinde Türk Hukuk Tarihi dersini vermektedir.

Türkçeye verdiği önem ile de dikkat çeken Ortaylı’nın ileri seviyede Farsça, İtalyanca, Fransızca, Rusça, Almanca ve İngilizce bildiği bunun yanında iyi seviyede Latince bilgisine sahip olduğu bilinmektedir.

İlber Ortaylı’nın 1981 yılında Ayşe Özdolay ile yaptığı evlilikten Tuna isminde bir kızı vardır.

Ortaylı, ilk televizyon programını 2004 yılında TRT 2 kanalında yapmıştır. “İlber Ortaylı İle” isminde bir belgesel ile haftada bir ekranlarda yer alan Ortaylı, ardından birçok kanalda farklı programlarda hem sunuculuk yapmış hem de misafir olarak yer almıştır.

Bir dergi röportajında kütüphanesinde 30 binden fazla kitap olduğunu ve bunların bir kısmını Galatasaray Üniversitesine bağışladığını belirtmiştir.

Ortaylı’nın 1974 yılında yayınladığı “Tanzimat’tan Sonra Mahalli İdareler “ konulu doktora tezi ile birlikte toplamda 40’ın üzerinde basılmış kitabı bulunmaktadır.

Türkiye içerisinde aldığı ödüllerin yanında, İtalya’da “Avrupa ile Akdeniz arasında Lazio” ödülü ve Rusya’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin imzalı Puşkin Madalyası gibi birçok ödüle layık görülmüştür.

Cehalet denilince akla ilk gelen isimlerden biri olmasını sağlayan “çok cahilsin keşke ölsen” capsi ilk kimin tarafından yapılmış bilinmiyor ama Ortaylı’nın cehalet üzerine oldukça önemli notları bulunmaktadır.

 

“Sizden farklı düşünen insanların savlarını da (öner sürdüklerini) dinleyin. Ancak dikkat edin,

 

Cümlenin içinde ‘düşünen’ ibaresi mevcut. Bu ayrımı iyi yapın!”

 

“Cehaletin eyleme geçmiş hali çok tehlikelidir.”

 

“Tarihi bilin. Ama geçmişin kinini tutmak için değil, geleceği daha iyi kurabilmek için!”

 

Kaynak : http://listelist.com/ilber-ortayli-sozleri/

  https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0lber_Ortayl%C4%B1

Yorumlar