Haberler Manşet Sinema

Unutulmayan En İyi Türk Komedi Filmleri

Türk sinemasının en önemli parçası en olmazsa olmaz filmleri komedi türündeki filmlerdir. Geçmişten bugüne birçok usta oyuncular tarafından canlandırılan komedi hikayeleri günümüzde de devam etmektedir. Herkesin izlediği ama kimsenin unutamadığı komedi türündeki en iyi Türk filmlerini topladık. Yazımızı okuduğunuz süre zaafında filmlerin birçoğunu hatırlayacak hatta kendi kendinize güleceksiniz.

 Arabesk (1989)

Arabesk filminin yönetmeni olan Ertem Eğilmez hayatına bu filmle göz yummuştur. Filmde 70lerin sineması alay konusu olarak alınmıştır. Belirtmek isterim ki 70’li yıllarda Türk sineması oldukça kötü bir durumdaydı. Eğilmez bu filmi sayesinde sinemaya birçok kişiyi toplamış, sinemayı onlara sevdirmiştir. Hayatının son aylarını bu filme adayan Eğilmez, filmin montajlı halini ölüm döşeğinde izlemiştir. Filmin Türk sinemasına sunulmasının üstünden 3 ay geçtikten sonra hayata gözlerini yuman Eğilmez, Türk sinemasına oldukça büyük bir miras bırakmıştır. Film kalabalık kadrosuyla Türk halkını güldürmeyi başarmıştır.

Kahpe Bizans (1999)

Arabesk filminden sonra en çok popülerlik kazanmış olan 1999 çıkışlı Kahpe Bizans filmi, bir çok kişi tarafından oldukça iyi bir şekilde karşılanmıştır. Film birçok olayı alay konusu etmiştir. İlaveten filmde tarihi olaylardan da bahsedilmiş olup özellikle uçak sahnesiyle dikkatleri çekmiştir. Türk sinemasına oldukça büyük katkıda bulunmuş olan bu film, birçok kişi tarafından izlenmiştir.

Vizontele (2001)

En iyi Türk komedi filmleri arasında yerini alan 2001 çıkışlı Vizontele filmi, çıktığı yılda oldukça büyük rağbet görmüştür. Vizontele sadece yakın dönemlerin sinemasına katkıda bulunmamış, tüm Türk sinema tarihine katkıda bulunmuştur. Özellikle TV’nin Türk kültürüne sağlamış olduğu kötü etkilerden bahseden film, birçok kişinin dram dolu karşılamasına sebep olmuştur. Film dönemine göre son derece başarılı bir şekilde çekilmiş olup, seyirciye ana fikri çok güzel bir şekilde yansıtmıştır.

Neredesin Firuze (2004)

Yönetmeni Ezel Akay olan ‘’Neredesin Firuze’’ filminin de de tekrar kendi kendimizi alay konusu edinmişizdir. Filmde asıl anlatılan hikaye meşhur olanların arkasından giden gençler ve kendisini Unkapanı kasetçilere kaptıran gençlerdir. Film hikayeyi oldukça açık ve net bir şekilde anlatmaktadır ve film belli müzikal planlara sahiptir.

 

Yorumlar