Haberler Manşet Merak

Yasaklar Sonucu Oluşan; Anahtar Gökdelen

Bir yanda insanlar açlıktan kırılırken, diğer yandan nasıl gökdelenler dikeceklerini şaşıranlar var. Garip bir Dünya… Bu gökdelenlerden birisi de Oiio Stüdyoları tarafından yapılacak. Fakat bu sefer öyle sıradan bir gökdelen görmeyeceksiniz. Basit bir şekilde sadece “en yüksek” olmak için değil “en farklı” olmak için hayata geçirilecek bir proje.

1) İmar yasaları gereği; sıradan gökdelenleri unutan bir proje

Projenin temelinde ağır ve değişmez Manhattan imar yasaları yer alıyor. Firma ise, bir yandan bu yasaları delmemek adına gayret gösteriyor, diğer yandan da projesini bir şekilde hayata geçirmek adına böyle bir karar alıyor.

2) Manhattan için alışılmışın dışında ama şık bir görsel şölen

Bu durum, Manhattan için genel yapıyı bozmadan farklı ve Dünya genelinde ses getirecek bir yapının da oluşmasına neden oluyor. Tabii bu konuda şuan somut bir adım bulunmamakta. Fakat atılması halinde, gökdelen dünyasında farklı bir ses getireceği aşikâr.

3) The Big Bend adı verilen projede, anahtar şeklinde bir gökdelen tasarımı sunulmakta.

Yükseklik olarak iki kule gökdelen olacak. Fakat bunların inceliği ve yukarıdan birleşimi, orta kısmın boş kalması gibi detaylar ortaya bir anahtarlık görüntüsünü çıkmasına neden olmakta.

4) Uzunluğu 4.000 feet olacak ve dış yüzeyin tamamına yakını cam olarak üretilecek

Uzunluğu ile ilk aşamada gerçekten dikkat çekse de; aslında en büyük farklılığı, dış cephenin büyük kısmının cam olarak üretilecek olması yaşatıyor.

5) Mevcut binalarla entegreli yükselen gökdelen anlayışı da böylelikle gelmiş olacak.

İmar yasalarınca mevcut binaları bozmayacak ama onlarla entegreli bir şekilde büyümesi sağlanacak. Haliyle ortaya ilginç bir görüntü çıkabilecek.

 

Yorumlar