Haberler Manşet Merak

Yiyecek İçecekler Hakkında “Doğru” Bildiğiniz YANLIŞLAR!

Ne yazık ki her alanda olduğu gibi, yiyecekler konusunda da milletçe bazı tabularımız var. Bilgimiz yok ama fikrimiz, gani gani… Üstelik her yaşta kişinin bu yanlış bilgileri doğru olarak bilmesi, hayatında sürekli uygulamaya çalışması, öğüt olarak çevresinde yayması da ayrıca grip bir durum. Şimdiden “nedir arkadaş seni kızdıran ve bu kadar yanlış olan?” Dediğinizi duyar gibiyim. O nedenle hemen o yanlışlara geçiyorum.

1. Gazlı İçecek Mevzusu

Neymiş, gazlı içecekler mideye zararlıymış. Git bir araştır bakalım, taze sıkılmış portakal suyundaki gaz oranımı daha fazla, koladaki mi? Her şey dengeli, sen rahat ol. Milyar dolarlık firma ona göre formülünü gazını ayarlar. İçmem, içirmem deyince buda olmuyorsun.

2. Aman Yemek Sonrası Soğuk Su İçme

Güzel bir yemeğin ardından, çılgınlar gibi susadınız. Kana kana buzlu bir su içeceksiniz ve o da ne? Anneniz bağırıyor “hemen buzlu su içme!” Neden? Diyemiyorsunuz anne işte… Ama hiç bir şey olmuyor aslında. Zira vücut zaten soğuğu, ısı olarak dengeleyerek yolluyor içerilere.

3. Can İster Arkadaş, Vücut Ne Der Peki?

Bir çoğumuz, canımız istiyorsa; vücudun ihtiyacı vardır. Mantığı ile hareket eder. Oysa ki alâkası yoktur. Canın istedi diye, vücudun ihtiyacı olduğu anlamına gelmez. Bu mantıkla yakında 200 kilo olursun.

4. Çiğ Yumurta ve Sindirim Olayı

Bir çok bilmiş, çiğ yumurtayı midesizce yerken “sindirimi kolay kanka” diye çemkirir. Oysa ki değildir. Çiğ yumurta faydalı mıdır? Faydalıdır. Ama ne sindirimi öyle dendiği gibi kolaydır ne de tüketimi…

5. Yumurtanın Kahverengisi Makbulmüş,müş…

Değil kardeşim, kahverengi yumurta ile beyaz renkli yumurta arasında hiç bir fark yok. Gidipte garip marketlerde falan sırf kahverengi diye fazladan para ödemeyin yumurtaya.

Yorumlar