Manşet Nostalji

Futbolun Unutulmayan Efsanelerinden Bazıları

Efsanelerin ölmeyeceğini biliyoruz. Sizler için futbolun efsanelerini derledik.

1. Zinedine Zidane


İlk olarak Zidane’la başladık eğer bu resmi görüp onu tanıyamadı iseniz futbol bilgisi ve güzelliği olarak çok eksiksiniz demektir. Futbolda Profesörlük alınsaydı şüphesiz Zidane Profesör Doktor Zidane olurdu. Futbolu sadece oynamayan bir sanatçı gibi işleyen bir adamdı Zidane. O efsane futbola Materazzi’nin kardeşine küfretmesi sonucu delikanlılık göstererek kafa atarak kötü sonlandırdı kariyerini ama biz onu hep iyi hatırlayacağız.

 

2. Brezilyalı Ronaldo


Diğer bir efsanemiz alemciliği yüzünden futbolunu gölgede bırakan bir isim. Brezilyalılar biliyorsunuz futbol oynamak için doğarlar. Ronaldo da onlardan bir tanesi. Real Madrid’in en efsane sezonunda en efsane adamlardan birisiydi. Kilolu olmasına rağmen yeteneği kilosunu kapatıyordu. Gençliğinde ise İnter’de iken mükemmel hız ve yeteneğini bir arada harmanlamıştı. Onu izlemedi iseniz yutubtan izlemeniz sizin futbol iştahınız açısından iyi olacaktır.Gelmiş geçmiş en efsane futbolcu ve brezilyalılardan birisi.Bu saç tipini de basının kötü özelliklerini unutması ve saç tipiyle ilgilenmesi için yaptığını açıkladı.

 

3. Edgar Davids


Bir başka efsane ise futbolundan çok gözleri ön plana çıkmış. Edgar Davids. Özellikle reklamlarda gözleri lazer ışın taraması olarak kullanılırdı. Juventus’un en güzel sezonlarında orta sahada muhteşem bir liderdi ayrıca onun imajı futbolunu çoktan geçmişti. Göz problemi nedeniyle özel bir gözlük takardı Davids.

 

 

4. Thiery Henry


O bir efsaneydi. Plasenin profesörü diyebiliriz ona. Ayrıca çok da tevazulu bir oyuncuydu. Arsenal’in en güzel sezonuna adını altın harflerle yazdırmış bir efsane o gibisi Arsenal’e gelmedi. Bir forvet te her şey olur mu olur işte karşınızda Thiery Henry. Mükemmel bir topçuydu. Eskiler başka gerçekten. Her gol atışında Titanik vari kollarını yana açarak koşması ünlüdür.

 

5. Ruud Van Nistelrooy


Evet belkide bir çoğunuz tanımıyor ya da hafızalardan silindi. Ruud Van Nistelrooy Hollandalıların forvet olarak doğduğunu kanıtlar nitelikte bir oyuncuydu. Sir Alex Ferguson’lu Mençıstırda gerçekten efsane işler yaptı. Bir forvetin 10 numaralı forma giymesi zordur ama 10 numarayı da taşıdı. Golcülük adına her şey vardı onda. Kafasını da çok iyi kullanırdı ayrıca çok bitirici bir forvetti.

 

6. Luis Figo


Real Madrid’in en efsane sezonunda sağ açığın bankolarından birisiydi. Los Galacticosu taşıyan elemanlardan birisiydi. Portekizlerin de Brezilyalılar gibi futbola çok yatkın olduğunun bir kanıtıdır. Kendine has bir tarzı vardı. Aslında biraz bakınca Türk’e de benzemiyor değil:)

 

7. Raul


Şahsi olarak kendisini çok beğenmezdim ta ki ne yapıp edip hep bi şekilde gol attığını görene kadar. Kendisi Efsane bir 7 numaradır. Real Madrid’de yıllarca kaptanlık yapmış unutulmayanlar arasına girmiştir. Efsane solaktır. Sol ayağını çok iyi kullanırdı. Çalım yeteneği olarak çok ön plana çıkmazdı ama bitiriciliği gayet yerinde idi. Casillas onun için ne zaman Raul takımdan gitti o zaman büyüdüğümüzü anladık diyor. Efsaneler saymakla bitmez ama 7.şık da efsane 7 numara ile şimdilik bitti:)

Yorumlar