Manşet Nostalji

Görünce Çocukluğunuzu Hatırlayacağınız 10 Şey

1. Teletabiler


Teletabiler çoçuklar için yapılmış bir televizyon dizisiydi. Dünya genelince çok geniş izleyici kitlesi elde etti. Türkiye’de de elde etti. Aslında mantıken bakınca hoplayıp zıplayan değişik canlılardı ama bizlere kendini izlettiriyordu. Karakterlerin adları da garipti Tinky Winky, Dipsy, Laa-Laa, Poo ve Noo-Noo gerçekten ilginç. Müziği
ise Teletabiii Teletabiii diye hafızanızda canlanacak.

 

2.Şahane Pazar


Şahane Pazar isminden de anlaşılacağı üzere Pazar günleri yayınlanıyordu. Okula gitmeden bir gün önce nedense izlemeden duramazdık. Dolu bardak çekme oyunu, Rodeo üstünde kalma oyunu, Yüzük oyunu, Karpuz kesme oyununda içinden başka şeylerin gelmesi hatırda kalanlar. Ayrıca Süheyl Uygur’un rengarenk çiçekli takım elbise seçimleri de hafızamızda kalanlardan. Birde programın kendine özgü o zaman için çok tatlı olan skeçleri vardı Titanik ve Ayı ailesi gibi.

 

3.Çiçek Taksi


Çiçek Taksi Durağı burası. Taksinin rengi buğday sarısı. Kiminin parası kiminin duası. Durmadan koştur ekmek parası. Çiçek Taksi Durağı Burası. İntro şarkısı hala hafızamızda. Taksi Durağında babacan sorumlu Ramço olarak Erol Günaydındı. O zamandaki ekonomik sıkıntıyı göstermek için Avukat Kenan taksicilik yapıyordu. Ömer Şen rolünde Cengiz Küçükayvaz’sa hep alengirli işlerle uğraşırdı. Artist Celal lakabıyla Civan Canova ve çaycı Abuzer rolüyle Selim Erdoğan ve Avukat Kenan’ın karısı Selcan Atak rolüyle Melda Arat hafızalarımızda. Fırıldak Ömerin karısı Debriyaj Fm’de Dj Manolya Şen rolünde Tuna Arman ve Artist Celal’in sevgilisi Trafik Polisi Nuray Yıldırım rolüyle Gül Gölge bizde güzel anılar bırakmıştı.

 

4.Reha Muhtar’lı Haberler


Çoçukluğumuzda Reha Muhtar haberlerle bizde çok derin ve komik etkiler bırakmıştı.Reha Muhtar’ın sunduğu ilginç garip haberlerde listemizde. Örnek verecek olursak:

-Valla sayın seyirciler bu yapılana dense dense ayılık denir ama yinede ben demiyim susuyim

-Canlı yayın Televizyon burası sayın seyirciler canlı yayında ayı saldırısı vay ayı vay

-Bunların yaptığına Ayılık derdim ama diyemiyorum onun sonunda RTÜK bizi kapatıyor sevgili seyirciler diyemeden devam ediyoruz

-Efsane bitirişiyle bitirelim İyi geceler Türkiye her nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsak..

 

5- ATARİ


O zaman bilgisayarlar yoktu teknoloji bu kadar hızlı gelişmiyordu. Atari bizim için vazgeçilmez bir şeydi. Hatta Atari salonları vardı jetonla çalışan. Ve bizler kaset biriktirirdik. Hepinizin aklına gelecek bir kaç oyun söyleyecek olursak Süper Mario ve Tabancayla Ördek vurma oyununu oynamayan yoktur heralde.

 

6-Tüm Dersler Kitabı


Bu kitap kaçıncı sınıf olursanız olun mutlaka size aldırılırdı ve içinde tüm dersler olurdu. Sihirli kutu gibi içini açınca ne varsa çıkardı görünce aaa gerçekten diyeceksiniz.

 

7-) RUHSAR DİZİSİ


Çocukluğumuzun vazgeçilmezlerinden bir diziydi. Cem Davran ve Hande Ataizi başrollerde idiydi. Mazhar’ın ölümsüz aşkı Ruhsar’dı. Gerçekte ölmüştü ama öbür taraftan ancak yağmur yağınca gelebiliyordu. Yağmur kesilince yavaştan kayboluyordu. Ayrıca Mazharın annesi sürekli onu evlendirmeye çalışırdı fakat onlar Ruhsarın geldiğinden haberdar değillerdi. Ruhuna sağlık Ruhsarcığım ölmemiş elalem utansın o beni terketmemiş gel şöyle otur yanı başıma görsün bu millet hayal gerçek yan yana diyede bir müziği vardı.

 

8.) TELSİM KONTÖR


Telsim kontör dedik ama bir çok marka vardı eskiden kontör bir kart şeklinde alınır üstü kazınır sonra gönderilirdi ve kontörünüz telefonunuza gelirdi. Cem Uzan şirketleri batırınca tabi teknoloji de gelişti sistem değişti.

 

9-) PERDE


Bu perdeyi hatırlıyorsanız efsane bir çocukluk geçirdiniz demektir. Çünkü bu perdeli zamanlar çocukluğun en güzel geçtiği sokakların oyunlarla dolduğu her şeyin teknoloji olmadığı çok tatlı yıllardı. Bu perde sadece bir perde değil. Bu perdeye bakınca anılar canlanması gerekiyor!

 

10.) Yumiyum


Tatlı bir şeyle bitirelim istedik. Bu çiğnenen sakız şeklindeki şekerleme gerçekten efsaneydi. 10 kuruştu ama damaktaki bıraktığı lezzet, o çocukken bize verdiği mutluluk satın alınamaz. Hastasıydık dede diyip bitirelim.

Yorumlar